- Description
- Documents
- Technical Drawings
- Accessories
- Spare parts
ingo-man® plus IMP T P Touchless, dispenser for disinfectant solutions, lotions and liquid soaps with touchless sensor technology, for 1000 ml standard Euro bottles, aluminium, white powdercoated (RAL 9010), exchangeable and autoclavable stainless steel pump, different dosage adjustments (approx. 0.75/ 1.0/ 1.2 /1.5 ml), 1 clip "automatic dispenser", incl. PET bottle and 5 alkaline D-batteries
| Brand: | ingo-man® plus |
|---|---|
| Quantity / Pallet EU: | 54 |
| Quantity / carton: | 1 |
| Product Type: | Hygiene dispenser |
| Dispenser type: | Euro bottle dispenser |
| Operating type: | touchless, with permanent emergency lever |
| Housing: | Aluminium, white powder-coated (RAL 9010) |
| Face shield: | ABS Plastic, white |
| Filling volume (ml): | 1000 ml |
| Material: | Aluminium |
| Dosing pump: | long-life stainless steel pump with bent suction tube |
| Dosage quantity: | 0.75 / 1.0 / 1.2 / 1.5 ml/stroke |
| Filling good: | Disinfectant, Liquid soaps (without Grit) |
| Smart function: | None |
| Power type: | Battery |
| Batteries: | 5x Alkaline D batteries, 1.5 V, exchangeable, non-rechargeable |
| Wall bracket: | Standard ingo-man® plastic wall plate |
| Mounting: | Wall mounting with 4 screws and wall plugs |
| Cleaning: | manual wipe disinfection, not dishwashersafe, not autoclavable |
| Warranty: | 8 years |

